28 lutego Nasza Szkoła sfinalizowała projekt dotyczący Powstania Wielkopolskiego „Poznajcie Nasze Muzeum! Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 od epizodu do ekspozycji”.
W tym dniu klasy zostały zamienione w sale muzealne zgodnie z przydzielonymi wcześniej zagadnieniami powstańczymi, a uczniowie stali się przewodnikami i kustoszami. Zadania wykonywane przez poszczególne klasy:
Oddział Przedszkolny – Dowódcy Powstania Wielkopolskiego;
klasa 1 – Pociągi pancerne w Powstaniu Wielkopolskim;
klasa 2 – Bitwa o Ławicę i lotnictwo powstańcze;
klasa 3 – Przyjazd I. J. Paderewskiego, tradycja powstańcza;
klasa 4 – Opanowanie Poznania 27-29 XII 1918 r., powstanie okiem artystów;
klasa 5 – Walki o Zbąszyń, kawaleria powstańcza;
klasa 6 – Bitwy o Rawicz, wyposażenie powstańców;
klasa 7 – Rajd ppor. Pawła Cymsa na Kujawy, artyleria w wojskach powstańczych;
klasa 8a – Walki o Szubin i Żnin, powstańcze samochody pancerne;
klasa 8b – Opanowanie Gniezna, umundurowanie powstańców.
Na jeden dzień Nasza Szkoła, dzieki pomysłowości i zaangażowaniu uczniów wraz z wychowawcami, niezwykłej aktywności Rodziców przemieniła się w nowoczesne muzeum, z ciekawymi eksponatami i zabytkami oraz samodzielnie wykonanymi makietami i dioramami, interaktywnymi prezentacjami i nawet grą muzealną, która wzbudziła żywe zainteresowanie członkiń jury, a wszystko uzupełnione barwnymi opowieściami klasowych przewodników.
Jury, składające się z p. dyrektor Beaty Bor, p. referent Alicji Dabińskiej, p. psycholog Karoliny Pawlak i p. Anety Skrzetuszewskiej - nauczycielki języka niemieckiego, miało bardzo trudne zadanie. Jak tu wybrać najlepszą, najbardziej pomysłową salę muzealną, skoro w każdej wystawy wzbudzały zachwyt. Co można było zobaczyć? Makietę bitwy o Ławicę, porcelanowy serwis, z którego być może Paderewski pił kawę, modele pociągów pancernych i dział armatnich, atrapy mundurów. Okazało się również, że kilkoro uczniów to potomkowie powstańców, co udowadniały pamiątki rodzinne: zdjęcia i odznaczenia.
Przewodnicy i kustosze, w tej roli uczniowie, posiedli ogromną wiedzę, którą profesjonalnie, a bywało również, że okraszoną dowcipem, demonstrowali wszystkim zwiedzającym. Można było m.in. usłyszęć, że klasa 1 prosiła o wypożyczenie pociągu pancernego z Muzęum Powstania Wielkopolskiego, ale niestety odmówiono im.
Nagrodą za I miejsce był tort powstańczy. Po burzliwej naradzie jury wydało werdykt. Wszystkie klasy otrzymały wyróżnienia. I miejsce zdobyła klasa 2, która razem ze swoją wychowawczynią p. Magdaleną Słowiakowską przygotowała makietę lotniska Ławica, z podświetlanym pasem startowym. Wrażenie potęgowało zaciemnienie klasy, podczas którego pasy startowe mozna było zobaczyć w pełnej krasie. Drugoklasiści opowiadali o przebiegu bitwy, wykazując się dużą wiedzą.
Gratulujemy pomysłu na niecodziennie upamiętnienie rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego p. Tomaszowi Kasprzakowi.
Dziękujemy Rodzicom za aktywność i współudział w realizacji projektu. Wierzę, że wszyscy Państwo dobrze się bawili i cudownie spędzali czas ze swoimi dziecmi.
Zapraszamy do oglądania albumu z realizacji projektu.