• Gminny Konkurs Języka Angielskiego po raz 22!

          • Konkursy towarzyszą życiu szkolnemu od zawsze. Ich żywot bywa różny. Tymczasem 17 marca 2023 br. w Szkole Podstawowej we Wronczynie odbyła się kolejna już XXII edycja Konkursu Języka Angielskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych Gminy Pobiedziska. Pomysłodawcą i strażnikiem trwałości od samego początku jest nauczyciel języka angielskiego p. Robert Zbierański. W ciągu tych ponad dwudziestu lat wzięło w nim udział kilkuset uczniów, a najstarsi jego uczestnicy liczą już sobie blisko czterdzieści lat. Nawet p. dyrektor zapytała, czy wśród uczestników nie ma potomków pierwszych laureatów, ale niestety jeszcze nie. W tym roku do konkursu przystąpiło 20 uczniów z sześciu szkół podstawowych reprezentujących: Biskupice, Jerzykowo, Pobiedziska, Pobiedziska-Letnisko, Węglewo i Wronczyn. Ucieszyła nas tak liczna frekwencja, bo gwarantowała rywalizację na wysokim poziomie. Komisję konkursową stanowili nauczyciele języka angielskiego obecni podczas konkursu.
            Celem zmagań uczniów jest doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim i rozbudzanie zainteresowań językowych uczniów. Jest to konkurs pisemny, który zawiera takie elementy jak: słuchanie, czytanie, gramatykę, słownictwo i elementy wiedzy o krajach anglojęzycznych.
            Najlepszymi w bieżącym roku szkolnym okazali się:

            Marta Obara (SP Pobiedziska) - I miejsce,

            Tatiana Błoniarz (SP Biskupice) i Antonina Chalecka (SP Jerzykowo) - II miejsce

            Marcel Cichocki - III miejsce (SP Jerzykowo).

            Na pierwszej niemedalowej pozycji, czyli miejscu IV uplasował się uczeń z klasy 8b Mateusz Biernat, któremu zabrakło 2,5 punkta, by znaleźć się na podium. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody, a pozostali - nagrody pocieszenia.

            Wyrażamy słowa uznania dla p. Zbierańskiego. Dziękujemy uczestnikom i ich opiekunom za piękną rywalizację i zapraszamy oczywiście wszystkich chętnych na kolejną już – XXIII edycję naszego konkursu za rok!
             

          • Mistrz Tabliczki Mnożenia

          • Z okazji obchodzonego 14 marca Dnia Liczby Pi odbył się w naszej szkole Konkurs Mistrz Tabliczki Mnożenia.

            Po raz szósty uczniowie klas od trzeciej do siódmej podjęli wyzwanie i rozwiązywali test konkursowy. Komisja oceniała poprawność dokonywanych obliczeń oraz czas rozwiązywania zadań. Nie brakowało oczywiście emocji, a uczniowie z niecierpliwością oczekiwali na ogłoszenie wyników. Szkolnym Mistrzem Tabliczki Mnożenia w tym roku szkolnym została uczennica kl. VII Emilia Radajewska. Mistrzami w poszczególnych klasach zostali: Braian Stefański kl. III, Oliwier Andrzejewski kl. IV, Liliana Kruger kl. V, Amelia Zachmyc kl. VI.

            Najlepszym gratulujemy, a wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie życzymy cierpliwości i wytrwałości w rozwiązywaniu kolejnych, ciekawych zagadnień matematycznych.

            Oczywiście pracujemy cały czas, bo już za rok każdy z Was może zostać Mistrzem.

            Powodzenia !!!

          • Konkurs językowo-plastyczny "My word"

          • Dnia 3 marca odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu dla klas 1-3 SP "My word". Zadaniem uczestników było graficzne przedstawienie dowolnego słowa z języka angielskiego. Laureatami konkursu zostali: Szymon Pauter (klasa 3), Marta Brońska (klasa 2), Michalina Jabłońska (klasa 3). Gratulujemy!!!

          • „Poznajcie Nasze Muzeum! Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 od epizodu do ekspozycji”.

          • 28 lutego Nasza Szkoła sfinalizowała projekt dotyczący Powstania Wielkopolskiego „Poznajcie Nasze Muzeum! Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 od epizodu do ekspozycji”.

            W tym dniu klasy zostały zamienione w sale muzealne zgodnie z przydzielonymi wcześniej zagadnieniami powstańczymi, a uczniowie stali się przewodnikami i kustoszami. Zadania wykonywane przez poszczególne klasy:

            Oddział Przedszkolny – Dowódcy Powstania Wielkopolskiego;

            klasa 1 – Pociągi pancerne w Powstaniu Wielkopolskim;

            klasa 2 – Bitwa o Ławicę i lotnictwo powstańcze;

            klasa 3 – Przyjazd I. J. Paderewskiego, tradycja powstańcza;

            klasa 4 – Opanowanie Poznania 27-29 XII 1918 r., powstanie okiem artystów;

            klasa 5 – Walki o Zbąszyń, kawaleria powstańcza;

            klasa 6 – Bitwy o Rawicz, wyposażenie powstańców;

            klasa 7 – Rajd ppor. Pawła Cymsa na Kujawy, artyleria w wojskach powstańczych;

            klasa 8a – Walki o Szubin i Żnin, powstańcze samochody pancerne;

            klasa 8b – Opanowanie Gniezna, umundurowanie powstańców.

            Na jeden dzień Nasza Szkoła, dzieki pomysłowości i zaangażowaniu uczniów wraz z wychowawcami, niezwykłej aktywności Rodziców przemieniła się w nowoczesne muzeum, z ciekawymi eksponatami i zabytkami oraz samodzielnie wykonanymi makietami i dioramami, interaktywnymi prezentacjami i nawet grą muzealną, która wzbudziła żywe zainteresowanie członkiń jury, a wszystko uzupełnione barwnymi opowieściami klasowych przewodników.

            Jury,  składające się z p. dyrektor Beaty Bor, p. referent Alicji Dabińskiej, p. psycholog Karoliny Pawlak i p. Anety Skrzetuszewskiej - nauczycielki języka niemieckiego, miało bardzo trudne zadanie. Jak tu wybrać najlepszą, najbardziej pomysłową salę muzealną, skoro w każdej wystawy wzbudzały zachwyt. Co można było zobaczyć? Makietę bitwy o Ławicę, porcelanowy serwis, z którego być może Paderewski pił kawę, modele pociągów pancernych i dział armatnich, atrapy mundurów. Okazało się również, że kilkoro uczniów to potomkowie powstańców, co udowadniały pamiątki rodzinne: zdjęcia i odznaczenia.

            Przewodnicy i kustosze, w tej roli uczniowie, posiedli ogromną wiedzę, którą profesjonalnie, a bywało również, że okraszoną dowcipem, demonstrowali wszystkim zwiedzającym. Można było m.in. usłyszęć, że klasa 1 prosiła o wypożyczenie pociągu pancernego z Muzęum Powstania Wielkopolskiego, ale niestety odmówiono im.

            Nagrodą za I miejsce był tort powstańczy. Po burzliwej naradzie jury wydało werdykt. Wszystkie klasy otrzymały wyróżnienia. I miejsce zdobyła klasa 2, która razem ze swoją wychowawczynią p. Magdaleną Słowiakowską przygotowała makietę lotniska Ławica, z podświetlanym pasem startowym. Wrażenie potęgowało zaciemnienie klasy, podczas którego pasy startowe mozna było zobaczyć w pełnej krasie. Drugoklasiści opowiadali o przebiegu bitwy, wykazując się dużą wiedzą.

            Gratulujemy pomysłu na niecodziennie upamiętnienie rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego p. Tomaszowi Kasprzakowi.

            Dziękujemy Rodzicom za aktywność i współudział w realizacji projektu. Wierzę, że wszyscy Państwo dobrze się bawili i cudownie spędzali czas ze swoimi dziecmi.

            Zapraszamy do oglądania albumu z realizacji projektu.